Betonarme Yapılar

Betonarme Yapı Nedir?

Betonarme kelimesi Fransızca’dan Türkçe’ye geçmiş bir mühendislik terimidir. Fransızca “Béton Armé” kelimesinden gelmektedir. Demir donatılı beton / güçlendirilmiş beton anlamına gelmektedir. Çimento, kum, çakıl ve su gibi çeşitli malzemelerin karıştırılması ile elde edilen malzemelere “beton” denilmektedir. Beton, sağlamlık derecelerine göre (C25, C30… vb. gibi) sınıflandırılmaktadır. Betonun eğilme ve çekme gibi kuvvetlere karşı güçlendirmek için içerisine çelik eklenmesi ile ortaya çıkan dayanıklı yapılara “betonarme yapı” denmektedir.
Avantajları şunlardır; ekonomiktir, yapının istenilen şekilde inşa edilmesine olanak tanır, aşınmaya karşı dayanıklıdır, yangına karşı dayanıklıdır, hızlıdır, kolaydır, haşere ve böcek barındırmaz, sarsıntı gibi durumlarda esneklik gösterir ve genleşme sağlar. Yapıya düzgün bakıldığı taktirde uzun yıllar dayanır.
Dezavantajları şunlardır; kullanım ömrünü tamamlayan yapının yıkılması pahalıdır. Çıkan malzemeler tekrar değerlendirilemez ve çevre kirliliğine sebep olur. Kalıp ve kalıp işçiliği gerektirir. Kendi ağırlığı geniş açıklıklara imkan tanımamaktadır. Beton her hava koşulunda dökülemez, inşaat mevsimi kısadır. Hasar onarımı zahmetli ve pahalıdır.

Betonarme Yapılar

– Kategoriler –
– Son Yazılar –
Yığma (Kargir) Yapılar
Prefabrik Yapılar
Konteyner Yapılar
Çelik Konstrüksiyon Yapılar
Betonarme Yapılar
– Hakkımızda –

Creeping they’re she’d. Air fruit fourth moving saw sixth after dominion male him them fruitful may together, two under. Night i he replenish fourth.

Yukarı